Arkitektur

Konkursi i rrokaqiejve eVolo 2021 (FOTO)

Revista eVolo është e kënaqur të ftojë arkitektë, studentë, inxhinierë, dizajnerë dhe artistë nga e gjithë bota për të marrë pjesë në Konkursin e rrokaqiejve 2021.

Themeluar në vitin 2006, konkursi vjetor i “Skyscraper” është një nga çmimet më prestigjioze në botë për arkitekturën shumëkatëshe. Ajo njeh ide të jashtëzakonshme që ripërcaktojnë modelin e rrokaqiellit përmes zbatimit të teknologjive të reja, materialeve, programeve, estetikës dhe organizatave hapësinore; së bashku me studimet mbi globalizimin, fleksibilitetin, përshtatshmërinë dhe revolucionin dixhital.

Ky është një forum që shqyrton marrëdhëniet midis rrokaqiellit dhe botës natyrore, rrokaqiellit dhe komunitetit dhe rrokaqiellit dhe qytetit. Disa projekte të rrokaqiejve në botë.

20 Komente

Kliko këtu për të komentuar

 • I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 • Viele Händler zubereitet bis ermöglichen Teilnehmer bis herauszufinden Ergänzen deck und stellen Sie sicher, dass das Spiel wird
  gespielt bis strengen Chancen.

 • … [Trackback]

  […] There you can find 29518 additional Information on that Topic: shtepija.com/konkursi-i-rrokaqiejve-evolo-2021-foto/ […]

 • Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants rather more consideration. I’ll in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 • An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 • Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

 • … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: shtepija.com/konkursi-i-rrokaqiejve-evolo-2021-foto/ […]

 • Beautiful and even precise in fact. I for instance the content understanding in home-page. Also the several options designed for blog and even full-width sites. Looks like this is usually a great area for young adults.

 • What¦s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Good job.