Shtëpi

Hapësira e kohës së lirë (FOTO)

Hapësira e kohës së lirë është zhvilluar në një ngastër të pjerrët nën shpatin e hekurudhës së vjetër, në një komunë afër Burgos. Pavioni, elementi më i spikatur i programit, ndodhet në pjesën më të lartë të parcelës për të lejuar pamje në jug të hapësirave të tjera dhe mjedisit urban.

Në zonën ku ndërtesa e vogël shtrihet në tokë, muret prej betoni të sistemit të tarracës shndërrohen në një hapësirë të mbyllur dhe të varrosur që përdoret si bodrum, e ndriçuar natyrshëm nga shiriti i sipërm falë paraqitjes së seksionit.

Elementet e programit – të jashtme dhe të brendshme shpërndahen, duke u ngjitur nga skaji jugor pjesa e gjelbër, pishina, një pjesë e dytë e gjelbër dhe pavijoni.

Këto platforma komunikojnë ose ngjiten përmes shkallëve të jashtme dhe shkallëve të brendshme, të ndriçuara natyrshëm.

19 Komente

Kliko këtu për të komentuar

 • … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: shtepija.com/hapesira-e-kohes-se-lire-foto/ […]

 • … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: shtepija.com/hapesira-e-kohes-se-lire-foto/ […]

 • You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart. “What power has law where only money rules.” by Gaius Petronius.

 • An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you grow to be experience, would you mind updating your weblog with extra details? It is extremely helpful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 • I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this problem?

 • Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 • … [Trackback]

  […] Here you will find 65147 additional Info on that Topic: shtepija.com/hapesira-e-kohes-se-lire-foto/ […]

 • … [Trackback]

  […] Information to that Topic: shtepija.com/hapesira-e-kohes-se-lire-foto/ […]

 • Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!